CO Z TYMI POCZTÓWKAMI ?
W okolicach roku 1900 zapanowała moda na pocztówki przedstawiające wyobrażenia świata za lat sto. O tym w którymś z poprzednich postów wspominałam.
Rysuneczki śmieszne, poważne,zabawne a czasem prorocze….
Jak zauważymy np. na pocztówce przedstawiającej miasto Soldau (dzisiejsze Działdowo) w przyszłości, powtórzono wiele elementów: dżentelmen w samochodzie, dama i wąsaty jegomość na bicyklach, kominiarz, nawet akrobata ćwiczący nietypowe kroki w centralnej części zdjęcia. Wygląda na to że pocztówki takie były popularne w tamtej epoce – czyli pierwszym dziesięcioleciu ubiegłego wieku.
Z pomocą tych samych motywów, według tego samego schematu przedstawiano różne miejsca. Autorzy nie musieli obawiać się zarzutów, mieli wyjaśnienie – przecież to tylko wizja przyszłości.
Przypominam że w tych czasach żył i tworzył Juliusz Verne uważany za jednego z prekursorów fantastyki naukowej razem z Hugo Gernsbackiem i H.G.Wellsem.
I mamy niejako odpowiedź czemu te motywy pojawiły się na pocztówkach
***
pisząc notkę korzystałam z materiałów dostępnych w sieci m.innymi na stronie Goldap.org.pl stamtąd też są zdjęcia prezentowanych pocztówek.
+2
Wszystkie reakcje:
Dariusz Kmiotek, Alicja Cieplak i 21 innych użytkowników