SŁANIA

może to nie do końca na temat acz niemniej wiąże się z pocztówkami !!!
Znaczki pocztowe bywają prześliczne. Ciekawe, egzotyczne ,tanie i drogie. Bywa że kupując pocztówkę z obiegu dostajemy wraz z nią świetny znaczek – warto czasem zagłębić się w historii oraz poszperać tu i ówdzie .
Wiedziałam że istnieje i że był bardzo znany pewien pan. Pan ów był twórcą wielu, ba ogromnej ilości znaczków! Ponad 1000 znaczków z różnych krajów było jego dziełem. Projektował również banknoty dla banków europejskich i pozaeuropejskich państw (Argentyna, Belgia, Brazylia, Izrael, Kanada, Kazachstan, Litwa, Portugalia i Wenezuela). Na jego dorobek artystyczny składają się ponadto plakietki, medale, sztychy, a także ekslibrisy…
Dziś w moje ręce trafiła książka o nim.
„SŁANIA” Z.K.Jagodziński.
Pan urodził się i mieszkał przez pewien czas w Czeladzi Piaskach ( Zagłębie Dąbrowskie). Przyszedł na świat w jednym z wielu małych tzw.żydowskich domów i tu źródła podają inaczej – dom przy ulicy Borowa 22 a inne że w kamienicy przy ulicy Krzywej…( a może to ta sama ulica ?)
W 1956 roku Czesław Słania wyjechał do Szwecji, gdzie zdecydował się pozostać z powodów zdrowotnych, ponieważ od czasów okupacji zmagał się z gruźlicą. Po trzech latach emigracyjnego życia, podczas którego musiał pracować fizycznie, sporadycznie tylko otrzymując zamówienie na ryty znaczków, rozpoczął współpracę z Pocztą Szwedzką, dla której stworzył prawie 400 prac. W 1972 roku artysta został uhonorowany przez króla Szwecji Gustawa VI Adolfa tytułem Nadwornego Grawera, jako drugi Polak w historii monarchii szwedzkiej – poprzednim był wybitny XVII-wieczny rytownik, gdańszczanin Jeremiasz Falck.
Na początku lat 60. rozpoczęła się międzynarodowa kariera Czesława Słani. Początkowo współpracował z pocztami pozostałych krajów skandynawskich (Dania, posiadająca odrębny urząd pocztowy Grenlandia, Islandia), a następnie otrzymywał zamówienia od instytucji z całego świata, w tym również od 1993 roku z Polski. Dla tych instytucji zaprojektował 1070 znaczków, dzięki czemu znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako grawer, który stworzył ich największą ilość – drugi pod względem dorobku twórca wykonał ponad 700 prac mniej. Słania trafił do księgi kilkukrotnie, między innymi jako autor największego na świecie znaczka pocztowego wykonanego techniką grawerską. Stworzony w 2000 roku znaczek o wymiarach 60 mm na 81 mm przedstawiał fragment fresku „Wielkie czyny szwedzkich królów” z Pałacu Drottningholm.
***
Zdjęcia własne z ww książki ,tekst częściowo zaczerpnięty ze strony
Wyświetl statystyki
Zasięg posta: 0
Lubię to!

Komentarz
Udostępnij

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top