PRIMA APRILIS, CZYLI FRANCUSKIE POISSON D’AVRIL

Do napisania tego postu zainspirował mnie Andreas Fasolkowy z fb grupa Poradnik kolekcjonera- sztuka i antyki. Przyznaję nie wiedziałam iż….
PRIMA APRILIS, CZYLI FRANCUSKIE POISSON D’AVRIL
We Francji święto obchodzone 1 kwietnia nazywa się poisson d’avril. Nazwa wiąże się bezpośrednio ze sposobem obchodzenia tego dnia – Francuzi, jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, obdarowują się rybami. Zazwyczaj są one wykonane z papieru, kolorowe, czasami śmieszne, na przykład umieszczone na kartce z jakimś żartobliwym napisem. Najlepszym osiągnięciem tego dnia jest poklepanie kogoś i niepostrzeżone przyklejenie komuś ryby na plecy. Im dłużej taka osoba chodzi ozdobiona w ten sposób, tym kawał śmieszniejszy. Skąd wzięła się ta tradycja? Podobno cały świat przejął tradycję kwietniowych kawałów właśnie z Francji. Bardziej ciekawi Was z pewnością dlaczego dawano ryby. Legenda głosi, że do połowy XVI wieku rok kalendarzowy zaczynał się od 1 kwietnia, a rozpoczęcie roku 1 stycznia wprowadził francuski król Charles IX w roku 1564. Nie spodobało się to mieszkańcom, którzy nadal wręczali sobie prezenty z okazji Nowego Roku. Podarunkiem było zazwyczaj jedzenie, najczęściej ryby, ponieważ kwiecień przypadał zazwyczaj jako okres postu przed Wielkanocą. Później jedzenie zastąpiono kartkami w kształcie ryb, a dzieci przyklejały je na plecy dorosłym. Obecnie popularnym prezentem są także czekoladki w kształcie rybek. Francja bardzo kultywuje tradycję, co roku w primaaprilisowe żarty angażują się media, spółki publiczne, a nawet politycy.(https://paryz.pl/prima-aprilis/)
Z czasem zwyczaj szalenie się rozpowszechnił za pomocą POCZTÓWEK PRIMAAPRILISOWYCH dlatego też tutaj o tym piszę.
Ryba na tych kartach..byla obowiazkowa, byla motywem przewodnim co widać na zamieszczonych zdjęciach jednak zawsze zartobliwe… Skojarzenia były w założeniu oczywiste – jest ryba – , to znaczy ze należy taktowac widomość z „przymrozeniem oka”.
Zapewne i tu ,na naszej grupie są osoby kolekcjonujące kartki z RYBĄ. Po I wojnie światowej moda na nie znacząco opadła jednak pozostała po niej spora ilość prima aprilisowych kartek. Zbiory takich pocztówek znajdują sięnawet w muzeach. Największa kolekcja licząca ok 1700 sztuk ma Musee de Dieppe zlokalizowana w Zamku Dieppe w Normandii .
Zdjęcia pocztówek ze strony : https://1001pocztowek.pl/produkt/prima-aprilis-zyczenia-pocztowka-reprint-a50839/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top